loading
Historia powstania

Judging from the tombs of the pharaohs and the fragments of drawings found there, medicinal leeks were used for treatment as early as 1500-300 years BC. m. e. According to manuscripts that have survived to our time, Nicander of Colophon (200-130 BC) should be considered the pioneer of leech treatment. Avicenna, who turns to the "Canon of the Art of Medicine" (9-10th century), focused on the medical side and described the causes of diseases such as concussions, kidney diseases, bone and bone diseases, tuberculosis, epilepsy, hysteria and other problems.

Używaj w Europie

18-19 w. wykorzystanie pijawek leczniczych w Europie do celów leczniczych stało się prawdziwą rewolucją. Znani rosyjscy lekarze N.J. Pirogov, M.J. Mudrov, G.A. Zacharin. w 1859 r. A. V. Woskresenskis napisał na zlecenie Rosyjskiego Wojskowego Oddziału Lekarskiego dzieło „Monografia pijawki lekarskiej”. W pracy opisano historię stosowania pijawki lekarskiej oraz metody leczenia. Jest to jeden z pierwszych rosyjskich dokumentów-przewodników, które określały zalecenia dotyczące hirudoterapii i stosowania pijawek. Z notatek Napoleona spisanych w XIX wieku. na początku wiadomo, że nakazał on import z Węgier 6 mln pijawek rocznie w celu leczenia żołnierzy swojej armii.

Pierwsze hodowle pijawek

Ponieważ zasoby pijawek w całej Europie i Rosji zostały zniszczone w przyrodzie, w 1848 r. 17 września Dekretem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji ograniczyło połów i handel pijawkami. 1850 Ministerstwo Własności Państwowej Rosji wydało rozporządzenie zezwalające na dzierżawę jezior i stawów w celu uprawy pijawek leczniczych na okres 12 lat. Tak powstały pierwsze hodowle pijawek. w 1851 r. wprowadzono zakaz eksportu pijawek z Rosji do innych krajów na sześć lat i nałożono podatek od połowu pijawek. Świadczy to o ogromnym wykorzystaniu pijawek na świecie do celów leczniczych. W UE istnieją firmy zajmujące się hodowlą pijawek medycznych: dwie biofabryki w Niemczech i po jednej we Francji, Anglii, Rumunii, Polsce i na Litwie. Kraje spoza UE w Rosji, Kazachstanie, Ukrainie i innych krajach.

Eksport Leecha

XVIII – XIX wiek Na początku XX wieku w krajach europejskich używano dużych ilości pijawek, gdyż stała się ona jedyną metodą leczenia wielu dolegliwości. W tym czasie Rosja, jeden z wielu eksporterów pijawek leczniczych do Europy, sprzedawała około 120 milionów pijawek rocznie, co stanowiło największą część dochodów skarbu Rosji po eksporcie zbóż. Sama Rosja wykorzystała na swoim rynku około 27 milionów pijawek, Francja od 20 do 30 milionów pijawek, Anglia od 7 do 9 milionów pijawek. W samych londyńskich szpitalach zużyto 4,5 miliona pijawek.

Rozprzestrzenianie się metody

Hirudoterapia jest szeroko stosowana w Rosji (spożywa się 6 500 000 pijawek rocznie), Anglii (spożywa się 50 000 pijawek rocznie), Niemczech (rocznie spożywa się 200 000-250 000 pijawek). Kazachstan, Indie, Chiny, Polska, Słowacja, Czechy, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, Francja, Szwajcaria, Łotwa, Estonia, Finlandia, USA, Kanada, Mongolia, Azerbejdżan, Turcja, Indonezja, Hiszpania, Grecja, Cypr , Słowenia, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Izrael. na Litwie na Litwie do 1985 r. pijawki były szeroko stosowane w placówkach medycznych i sprzedawane w aptekach. W latach 1986-87 wraz ze wzrostem podaży leków chemicznych zapotrzebowanie na hirudoterapię znacznie spadło, ale w klinikach w Druskiennikach nadal stosowano pijawki. Od 2004 roku, kiedy na Litwie zaczęto uprawiać pijawki lekarskie, zabieg ten był szeroko reklamowany w programach telewizyjnych, artykułach i programach radiowych. Wywarło to ogromny wpływ na ludność Litwy i niezasłużenie zapomniana metoda leczenia ponownie stała się popularna.