BÓL GŁOWY I MIgrena
Leczenie bólu głowy rozpoczyna się od zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyny bólu głowy. W przypadku długotrwałych bólów głowy konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu przeprowadzenia badań i leczenia. Tylko kompetentne badanie przeprowadzone przez wykwalifikowanego neuropatologa pomoże wyjaśnić przyczyny bólu głowy, ustalić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.
Aby osiągnąć najlepsze wyniki w leczeniu bólów głowy, konieczne jest zastosowanie kompleksu środków. Możliwą ulgę w bólach głowy można uzyskać metodami niemedycznymi (hirudoterapią).
Leczenie farmakologiczne migreny dzieli się na zatrzymanie ataku i aborcję, której celem jest zatrzymanie rozwoju napadów migreny.
W profilaktyce stosuje się blokery kanałów wapniowych, beta-blokery i leki przeciwdepresyjne.
Aby zatrzymać atak migreny, stosuje się trzy grupy leków: aspirynę i jej połączenie z kofeiną; preparaty zawierające antagonistów receptorów ergotaminy i serotoniny (tryptany). Pacjent powinien rozpocząć stosowanie preparatów jak najwcześniej, już na samym początku ataku. W przypadku niewystarczającej skuteczności stosuje się środki uspokajające i odwadniające.
Nielekowe rozwiązania na migrenę, zwłaszcza HYRUDOTERAPIA, również mają inne podejście między okresem ataku i podczas ataku.